Elárasztanak bennünket a szexuális tartalmú ingerek, mégis szemérmessé válunk, ha beszélni kell róla. A szex még mindig tabu, szégyen és bűntudat övezi. A ki nem mondott szavak félreértésekké, hazugságokká állnak össze.
Nagyon sokan panaszkodnak, hogy a menopauza a testi változásokkal együtt a szexuális élet változásait is magával hozza, ami a libidó csökkenésével, fájdalmas közösüléssel vagy az orgazmus elmaradásával jár. Nem csoda, hogy ezek után sok nő elégedetlen a szexszel, és van, aki teljesen elkerüli az intimitást.
Emlékszem, amikor az 1980-as évek közepén Olaszországból kiindulva megjelent a slow food mozgalom, amely a nem rohanós életilozófiára hívta fel a figyelmet.
Mindenekelőtt a szex során jelentkező fájdalom testi okait szeretném boncolgatni, hogy ezek kizárása után át lehessen kanyarodni a lelki okokra.
Az ún. szomatikus rendeléseken, amikoris a test gyógyítása az alapértelmezés, a szexuális problémákat általában testi okokra vezetjük vissza.
Ha abból indulunk ki, ahogyan a filmekben jelenítik meg a szexuális aktust, akkor arra következtethetünk, hogy minden ilyen helyzetben, mindkét félnél orgazmussal ér véget a szeretkezés. Ha pedig arra gondolunk, hogy a 11 évesek legnépszerűbb keresőszava a pornó, tehát rosszabb esetben innen szerzik be első tapasztalataikat a szexről, akkor ennek alapján méltán gondolhatják azt, hogy minden egyes aktus (az első csók után kb. 5 perccel) hatalmas sikításokkal és vonaglással együtt járó orgazmussal végződik.
Rohanunk, hajtunk egész nap és mire hazaérünk, fáradtak, kimerültek vagyunk és az utolsó dolog, ami eszünkbe jut, az a szex.
Ha már nem aggódsz azon, hogy a gyerekek megzavarhatják az intim együttlétet, ha már nem félsz, hogy teherbe eshetsz, ha már nem kell a menstruáció okozta kellemetlenségektől tartanod és úgy érzed, most már minden adott a szex felhőtlen élvezetéhez, nos, akkor kb. 50 körül jársz, valahol a pre- vagy posztmenopauza időszakában és lehet, hogy a szex az utolsó, ami foglalkoztat.
Mi a titka azoknak, akik nagyszerű szexuális életet élnek?
A közösülés közben megjelenő genitális fájdalom megnehezíti a szexuális élvezetet. Ha a fájdalom visszatérően jelentkezik, akkor idővel csökken a vágy, romlik az orgazmuskészség és ezzel együtt a szexuális és párkapcsolati elégedettség.
A szexualitásra nemcsak mint az orgazmus és reprodukció eszközére, hanem mint kötődési viselkedésre is tekinthetünk. A párkapcsolati kötődési stílusunk függ a csecsemőkori kötődési stílusunktól és ettől függően tapasztaljuk meg a párkapcsolatunkat.
Ismerd meg testedet elméletben és gyakorlatban: szexuális anatómia, maszturbáció, a pillanatnyi orgazmuskészséget befolyásoló egyéb tényezők.
Széles körben elterjedt nézet, hogy a jó szex a jó házasság alapja, a jó szexnek pedig a legjobb receptje a biztos kapcsolat, amely tovább mélyíti az érzelmi kötődést. Vajon tényleg így van?
MÁS HANGON Tanácsadó és Pszichoterápiás Központ
1126 Budapest, Böszörményi út 34/A, 1. lh. Fsz. 1.
nok@mashangon.hu
© Róza Ráchel 2021. Minden jog fenntartva.