Skip to main content

A gyász biztonságos útja egyedi zenei gyűjteménnyel és terápiás támogatással - tudományosan igazolt egyedi zenehallgatási módszer anyai/apai veszteségben érintett gyerekeknek

Tudományosan igazolt zenehallgatási rendszer a veszteséged feldolgozásához

Egy folyamatos élményszerzés, ami idővel maga mögé utasítja a bánatot!

2009-ben kialakítottunk egy olyan módszeres zenehallgatási szisztémát, amit szülői haláleseti veszteséggel küzdő, 21 év alatti gyermekeknek szánunk. A módszer alapjait tudományos ismeretekre építettük, a zenék válogatásához pedig zenei kurátorokat hívtuk segítségül. A zenehallgatás rendszeressé tétele a gyászidőszakban egy módszeres terápia kiegészítéseként, radikálisan jobbá teszi a körülmények érzékelését bárki számára. Nincsen más eszköz, ami mindig könnyedén rendelkezésre áll, ekkora lendületet ad és ilyen erőtartalékokat szabadít fel - mint a zene.

A zene nemcsak érzéseket szabadít fel benned, de képes vigasztalni is

Gondoltál már rá, hogy milyen élénkítő dolog a zenehallgatás első néhány perce bármikor, amikor ebbe fogsz, hogy mennyire szeretsz újra és újra hallgatni régi kedvenceket, hogy milyen lendületet ad a napjaidhoz akár gyerekkorod óta az, amikor mozoghatsz is a zenére és fel is hangosíthatod kedved szerint?

A gyászban, egy érzelmileg kiszolgáltatott időszakban, a zene ugyan erre képes, de az irányított zenehallgatási szisztéma miatt, nemcsak érzéseket szabadít fel benned, amelyeknek nem szabad elfolytanod, de képes vigasztalni is. A vigasz fontos és meg kell találnod a módját annak, hogy elérj vigaszt nyújtó élethelyzeteket, személyeket, emlékeket a veszteségedet követő hónapokban.

Az emberi agy csodás módon dolgozza fel a zenei hangokat

Az emberi agy csodás módon dolgozza fel a zenei hangokat, és miközben ezt teszi, számos olyan agyi területet mozgósít, ami máskor sosem - ezzel létrejön egy olyan mentális teljesítmény, pusztán azzal, hogy zene szól és te észleled azt - ami nem mindennapi. Mindez abban segít neked, hogy amikor a fájdalmadat önmagadnál is nagyobbnak érzed, akkor se adj fel semmit abból a sok tervből és vágyból, amit a szeretted elvesztése előtt meg akartál valósítani. Fontos, hogy elegendő erőd, bátorságod és önbizalmad legyen ahhoz, hogy professzionális segítséget kérj, vagy közösséget keress a gyászod feldolgozásához.

Lényegében az határozza meg mindannyiunk életét, hogy milyen körülményeket teremtünk a nehézségeink kezeléshez, az INK egy erős közösség - ahol nemcsak szakszerű válaszokat kapsz a veszteséged nehéz időszakaiban, de olyan nők között tanulhatsz önmagadról is többet, akik más utakon és már élethelyzetekben, de maguk is átéltek veszteségeket.

Az Élni és szeretni édesanya/édesapa nélkül alapítvány tevékenysége hosszú idő alatt vált valóban módszeressé, de a mai napig azt gondolom, hogy a részletek tették igazán széppé a végeredményt. A részletek az emberek bontakozó életében és a zenehallgatással töltött idő pillanataiban vannak elrejtve és mi össze akartuk kötni ezt a kettőt, a létező legerősebb szálakkal.

Az életben való aktív részvételhez és az érzelmi készségek kialakításához a szülőpár tartós közelségén át vezet minden fiatalember útja. A szülőkkel átélt kötődési tapasztalat minden mozzanata hozzátesz ahhoz, ahogyan a későbbi életszakaszokban megerősítjük magunkban a lelki alkalmazkodás készségét. A munkánk alapját adó zenei hangulatokban igyekeztünk megőrizni ezeket a mozzanatokat.

A szülői haláleseti veszteséghez kötődő érzelmi határállapotok kutatásával azt érjük el, hogy az érintett fiatalok és családtagjaik a zene segítségével tanulják meg, hogyan vállaljanak felelősséget a saját érzelmi reakcióikért a veszteségükkel összefüggésben az ifjúkoruk idején, majd egy egész életen át.

Az ilyen kimagasló minőségű és módszeresen rendszerbe szervezett zenei impulzusokat tapasztalva, a korai veszteségben érintett családok felnőtt tagjai nem lesznek hosszú távon kiszolgáltatva annak a szabályozhatatlan belső folyamatnak, amit gyászkrízisnek, veszteségtraumának vagy tartós ártalomnak hívunk.

Néhány tudnivaló a zenei rendszerről:

  • A zenei rendszer egyedileg tervezett zene lejátszási listákból áll, amik az Online Tudástár zárt felületén érhetőek el, az Online Tudástár a lent elérhető weboldalakon keresztül érhető el, az e-mail címed megadásával.
  • Vannak olyan zenei listák, amik szabadon is hallgathatóak a Spotify és Medium felületén.
  • A zenei listák hallgatása nem hozna önmagában tartós eredményt, ezért a gyerekeknek zenei foglalkoztató-füzeteket és beszélgető-füzeteket fejlesztettünk az egyes zenei listákhoz. A felnőttek részére zenehallgatási napló áll rendelkezésre. Ezek azt segítik, hogy a zenehallgatás során megélt érzések tudatosuljanak és egymásra épüljenek, ezzel pedig jól kísérjék a veszteség eredményes feldolgozását.
  • A zenei listák fél éves kortól elérhetőek az érintett gyerekeknek, egészen 21 éves korig. Egyedi gyűjtemények készülnek az özvegy szülőnek, nagyszülőknek illetve a családba belépő nevelőszülőnek is. Gondolunk azokra a rokonokra és közeli barátokra is, akik a veszteség idején a család közelében vannak, valamint a szakemberekre, akik közel kerülnek az érintett családokhoz, de a gyászkrízis támogatásában való jártasságukat kiegészítenék a zenei rendszer megismerésével.
  • A zenei lejátszási listák összeállítása tudományos szempontokat és egyéni igényeket vesz alapul.
  • A zenei listák alapvetően élethelyzetekre, életszakaszokra és gyász-szakaszokra épülnek, valamint a veszteség feldolgozási folyamat egyedi mozzanataira.
  • Mielőtt elbúcsúzunk a családoktól megtanítjuk nekik az saját részre készített zenei listák kialakításának módját, mert az érzelmi folyamatokban az önállóságnak és az önirányításnak nagy szerepe van. Fontos, hogy egy egész életen át jó kapaszkodót adjanak a zenei hangok az érintetteknek.
  • A zenehallgatási rendszernél diszkrétebb, kedvezőbb, elérhetőbb, komplexebb és sokszínűbb segítség szinte nincs is több, és ha belegondolsz abba, hogy az emberi test is egy hangszer, az énekhang révén - akkor már érted is, hogy válhatsz részévé annak a zenének, amit a kezdetekben csak passzívan hallgattál.

Ha a gyermek környezetében anyai veszteség történt és te a gyermek egyik családtagja vagy, ide kattintva választhatod ki a neked szóló útmutató sorozatot.
Ha a gyermek környezetében apai veszteség történt és te a gyermek egyik családtagja vagy, ide kattintva választhatod ki a neked szóló útmutató sorozatot.

Ha nem ilyen módon vagy érintett a gyászban, a fenti írás akkor is segíthet neked abban, hogy időt szánj arra, hogy szakszerű segítséget igénybe véve valóban feldolgozd a veled történteket, mert a gyász megfelelő segítő-terápia nélkül börtönné válhat. Sokat számít milyen döntéseket hozol a segítségkérés módjáról. A zene mellett könnyű dönteni, mert belesimul az életedbe és észrevétlenül változtat téged át olyasvalakivé aki lenni szeretnéll

Rosa Susana Durao Nhancale

Rosie társadalomkutató, gyermekeknek szóló mentálhigiénés innovációk fejlesztője. A többszörösen díjazott Élni és szeretni édesanya/édesapa nélkül alapítvány (Living Without the Sun/Moon Foundation) és a ‘Kezdetek zenéje’ elnevezésű egyedi zenehallgatási rendszer (Music of Beginnings system) alapítója, valamint a szervezetek nemzetközi tananyagok fejlesztéséért felelős vezetője.