Skip to main content

A gyász biztonságos útja egyedi zenei gyűjteménnyel és terápiás támogatással - tudományosan igazolt egyedi zenehallgatási módszer anyai/apai veszteségben érintett gyerekeknek

Tudatni szeretném a  gyászoló hozzátartozóimmal, hogy mellettük állok

Amikor családi veszteség történik, sok mód kínálkozik arra, hogy a támogatás a családtagok részéről kifejeződjön és új kötődések alakuljanak ki vagy új segítő szándékok váljanak tartóssá.

Az alapítványunk olyan gyerekekkel foglalkozik, akik túl korán veszítenek el egy szülőt és akik számára a segítség és a támogatás döntő fontosságúvá válik a rokonok, ismerősök és egyéb hozzátartozók részéről. A veszteség élethelyzetével foglalkozva úgy éreztük, hogy a rokonok és családtagok számára, valami olyan segítséget kell adnunk, hogy aztán ők mindezt felhasználva, a lehető legeredményesebben tudják támogatni a veszteségben érintett családot és annak gyermekkorú tagját. A szervezetünk kidolgozott egy olyan gyermekgondozási és életvezetési programot, ami segít az érintett családoknak. A család körüli közösségekben lévő emberek számára adunk egy sokoldalú és egyénre szabható magatartási mintát és egy gyakorlatias és hatékony támogatási szisztémát. Minden gondviselő szempontjai mások, de számos olyan hozzáállás, magatartás és rutin van, amit mindenki számára követendő akkor, ha ilyen típusú krízist él át egy család a közvetlen környezetükben. 

1. A kapcsolatunk alkalmas arra, hogy osztozzunk ennek az élethelyzetnek az eseményein?

A mások felé kifejezett segítő szándékod rólad szól. A mások felé kifejezett segítő szándékod az érintettekhez fűződő kapcsolatod megőrzéséről szól. A mások felé kifejezett segítő szándékod a hétköznapjairól, a tudatosságodról, a bátorságodról szól. Fontos hogy külön is tudd választani!

Bármilyen kapcsolat is fűz téged hozzájuk érdemes és fontos megőrizni, de ez az élethelyzet kevéssé kedvez annak, hogy a meglévő kapcsolatok tovább mélyüljenek. Most minden az érzelmi egyensúly megtalálásáról szól. Hogy miként találod meg a módját annak, hogy mindannyiótok számára értékes kapcsolat legyen köztetek, kihívás. Nem az a feladatod hogy pótolj bárkit, hogy kilépj a korábbi szerepedből, hogy tanácsokkal lásd el a családot, hanem hogy részévé válj annak a folyamatnak, ami az egyenúlyterentéshez vezet olyan mértékben, amilyen mértékben ezt a család igényli és a te lehetőségeid engedik. Számot kell vetned azzal, hogy a kapcsolat ami az érintettekhez fűz,  alkalmas-e arra, hogy osztozzatok ennek az élethelyzetnek az eseményein? Ne bizonytalanodj el! Abban segítünk, hogy végig tudd gondolni mindezt

2. Az igazi támogatást a mértéktás jellemzi

Légy figyelemmel önmagadra, mint támogatóra, de figyelembe veszi azt, hogy talán nem találkozol rendszeresen az érintet gyermekkel, esetleg nem régóta fűz kapcsolat a családhoz vagy nem pontosan tudod, hogy a régi kapcsolat ellenére, miként ajánlj fel segítséget ebben a helyzetben. Fontos minden jellegű támogatás esetén, de haláleset és gyermekkorú érintett esetén még inkább, hogy mérd fel, hogy te magad elég jól vagy-e ahhoz, hogy feladatot vállalj vagy érzelmi támogatást adj a családnak. Sokszor esünk mindannyian abba a hibába, hogy a szeretteinkkel való törődés felemészt minket magunkat is, nem marad időnk a saját érzéseink megélésére, a saját pihenésünk biztosítására vagy a saját magunk által alapított családban való jelenlétre. Ne kövesd el ezt a hibát! Keress egyensúlyt! Te döntöd el hová szánod az erődet és mennyit adsz magadból. Az a legjobb ha annyit adsz, amennyit hosszú távon is fent tudsz tartani. Ez a megközelítés mindenki számára a legkényelmesebb és leginkább kiszámítható. Ha a kezdeti időszakban elhalmozod a törődéseddel a gyászoló családot, de a lehetőségeid a munkád, az időbeosztásod vagy a lelki egyensúlyod, teszi lehetővé, hogy ezt folyamatosan csináld, akkor inkább dönts úgy, hogy a kezdeti lépéseid is legyenek mértéktartóak. A mérték meghatározásában adunk számodra segítséget.

3. Azok a legértékesebb döntéseink, amik mellett ki tudunk tartani

Abban segítünk, hogy időben, magabiztosan és hasznos módon tudj támogatást és konkrét dolgokban napi segítséget nyújtani. Ha korábban volt kapcsolatod a gyermekkel is nemcsak a szüleivel, akkor ne vess véget ennek a kötödésnek pusztán azért, mert ez a helyzet többet kíván tőled érzelmileg, mint amire elsőként képesnek érzed magad.

Az alapítványunk által fejlesztett online program mindazoknak készült, akik közvetetten válnak érintetté a halálesei veszteségben és akiket a veszteségben érintett gyermekhez is fűz kapcsolat vagy a szülővel közeli, heti rendszerességű a kommunikációjuk. Azért készítettük el ezt a programot, hogy hozzájárulhattunk ahhoz, hogy megszűnjön a kétely benned és hogy a legjobb tudásunk szerint felkészítsünk arra, ahogyan a gyász időlegesen megváltoztatja a felnőttek és a gyerekek reakcióit, attitűdjét, beszédmódját és egész viselkedését. Azok a legértékesebb döntéseid, amik mellett ki tudunk tartani. Amikor döntést hozol arról, hogy támogatod mások gyász feldolgozását, akkor olyan szerepet vállalj ebben a folyamatban, ami komfortos számodra. Nem kell megfelelned elvárásoknak ebben a dologban. Azt  nyújtsd, amit még sokáig nyújtani tudsz majd nekik.

4. Egy élethelyzet, ami átformál egy egész közösséget és benne téged

A halál az életünk természetes része, de ha egy fiatal ember hal meg és kiskorú gyermeke félárva lesz, társa pedig özvegy, a gyermek és az egyedülálló szülő jövőjének alakulása szempontjából döntő fontosságú az, hogy a szűk értelemben vett családon kívül, a barátok a rokonok, a kollégák, a szomszédok vagy a fizetett gondviselők, miként tudják mértéktartóan de figyelmes közelségből támogatni a családot. Egészen más a feladata annak, aki alkalomszerűen kapcsolódik a csalához, aki az elhunyt szülő révén lépett korábban a család közegébe, aki rokonságban áll a családdal de a kapcsolatteremtés inkább az ünnepekre fókuszálódott eddig, és más az is, aki fizetett alkalmazottként konkrét feladatot lát el a családi életben. A haláleset olyan jelentős trauma, hogy átmenetileg  mindenkit átformál, aki az elhunytat ismerte, ne lepődj meg ezen.

5. Tisztán láss és szervezetten cselekedj, így kiszámítható támasz leszel

Fontos információkat tudhatsz meg a mindannyiunkra egyformán ható veszteség érzelmi folyamatáról és arról, hogy ez miként hathat a személyiségre, hogyan módosítja a hétköznapi viselkedését. Ezt azért fontos tudni, hogy tisztán láss, hogy megérts bizonyos változásokat és azok okait, amit az érintetteken tapasztalsz, legyen az a szülő vagy a gyermek. A veszteség olyan érzelmi állapotokat szül, amiknek egy része változik idővel. Nem kell képezned magad ezen a téren, pusztán arra van szükség, hogy ne érjenek váratlanul a változások.

6. Tudd, hogyan kell nézőpontot váltanod a szülői veszteségben érintett kiskorú érdekében

Az érintett gyerekekkel való közös időtöltés tartalmára vonatkozóan számos ötlet adott. Fontos tudni, hogy a mi munkánkban a gyerekek vannak a fókuszban. A Family programot és az egész alapítványi tevékenységet a rájuk való sokoldalú odafigyelés hívta életre. A gyerekekről való gondoskodás és az ő támogatásuk ilyen helyzetben igényel némi nézőpont váltást, ami jól elsajátítható azok számára, akik a kiskorúra figyelnek. A gyerekek érzésvilága eltér a felnőttekétől. Az ő veszteséggel kapcsolatos traumájuk mértéke és láthatósága változékony, néha kiszámíthatatlan és aggodalmat keltő. Sokszor rejtve marad, máskor hirtelen tör elő és valódi jelenlétet igényel. Minderre lehet készülni és jó érzelmi támogatást adni, vagy a szülővel egyeztetve szakmai segítséget bevonni.

7. Ahhoz, hogy stabil támasz légy, és a saját veszteségeddel is törődnöd kell!

Ritkaság hogy valakinek ne legyen vesztesége a felnőtt korára. Fontos hogy tudd, hogy az a veszteség ami most érte a családotokat, előhívhat emlékeket a korábbi veszteségekről és kialakíthat benned aggodalmat vagy félelmet a saját mulandóságodat illetően. Ez egy természetes érzés, ne aggódj miatta! Nem minden veszteség érint meg minket egyformán, de létezik az memóriánknak olyan területe, ami váratlan érzéseket éleszt bennünk újjá, ha hasonló élethelyzetbe kerülünk. Éld át a gyászod, legyen akivel beszélsz erről és ne akarj idő előtt megszabadulni az érzésektől amikkel most találkozol.

8. Használd a zenehallgatási rendszert és illeszd be az élményt mindannyiótok életébe!

A szervezetünk a professzionális zenei lejátszási listák fejlesztésével kezdte a munkáját 2009-ben. Élethelyzetekre és érzelmi helyzetére ható lejátszási listákat tervezünk, amik megkönnyítik a kapcsolatteremtést, a gondolatok kifejezését akkor is, ha ezek a gondolatok nem kapcsolódnak a gyászhoz. Megismerhetsz egy ilyen egyedi zenei gyűjteményt és azokat a tanácsokat, tippeket és ötleteket is, amik támogatnak abban, hogy a zenehallgatásból te magad a saját életedre vonatkozóan is lendületet nyerj.

9. A gyász biztonságos útja

Azért dolgoztuk ki olyan részletekig a segítséget, hogy ne kelljen aggódnod és sok-sok forrásból megkeresned az információkat, elegendő legyen bármilyen mobileszközön követni a heti rendszerességű útmutatót majd megnyitni a tudástárat és kikeresni majd alkalmazni az aktuális helyzethez illő információkat.  Egy világos és határozott támogatási módszer valamint egy egyedülálló zenehallgatási rendszer megismerése döntő mértékben befolyásolja azt, hogy az érintettek gyásza biztonságos mederben tudjon lezajlani.

 

Ha egy közeli rokonodat vesztetted el, választhatod ki a neked szóló útmutató sorozatot, ami bemutatja neked a munkánkat, az érintett gyerekek támogatásával kapcsolatos útmutatót és hozzáférést enged a zenei listákhoz. Ha az érintett gyermek anyai veszteségen megy most át kattints ide. Ha a pedig apai veszteség érte, kattints ide.

Ha nem ilyen módon vagy érintett a gyászban, a fenti írás akkor is segíthet neked abban, hogy időt szánj arra, hogy szakszerű segítséget igénybe véve valóban támogathasd az érintett családot. Tudnod kell, hogy a gyász megfelelő segítő-terápia nélkül börtönné válhat. Sokat számít milyen döntéseket hoz egy család a segítségkérés módjáról és kik állnak mellettük ezalatt.  

Rosa Susana Durao Nhancale

Rosie társadalomkutató, gyermekeknek szóló mentálhigiénés innovációk fejlesztője. A többszörösen díjazott Élni és szeretni édesanya/édesapa nélkül alapítvány (Living Without the Sun/Moon Foundation) és a ‘Kezdetek zenéje’ elnevezésű egyedi zenehallgatási rendszer (Music of Beginnings system) alapítója, valamint a szervezetek nemzetközi tananyagok fejlesztéséért felelős vezetője.