Skip to main content
| Wendy Paris | Családi krízisek

Boldogan éltek, miután elváltak

Gyakorlati tanácsok más hangon, a válással való megküzdéshez és az azt követő boldogság megtalálásához.

A szerző, Wendy Paris, miközben a saját válása zajlott, beszélgetett szakértőkkel és bújta a boldogságról, megküzdésről, fejlődésről, rezilienciáról szóló tanulmányokat. Saját kutatómunkájának felismeréseiből, valamint több száz, váláson átesett személy beszámolóiból gyúrt gyakorlati tanácsokat a visszatéréshez, ahhoz, hogy ismét önmagunk lehessünk.

1 Légy magaddal ugyanolyan megértő, mint amilyen másokkal lennél.

A saját magunkkal való együttérzés egyike azoknak a tényezőknek, amelyek a leginkább előrejelzik a válásból való felépülést. Ez az, ami segít abban, hogy megőrizzük a nyugalmunkat és a tudatosságunkat, ahelyett, hogy a negatív élmények árasztanának el vagy határoznának meg minket. Akárcsak a reziliencia, ez sem stabil vonás. Az egyik módja annak, hogy a saját magaddal való együttérzést felépítsd abban áll, hogy a nehézségeid személyes kudarcként való értékelése helyett, megértéssel és megbocsátással tekintesz magadra.

2 Birtokold a jövődet (és a múltadat).

A válás után segíthet, ha a kezedbe veszed a múltadat – legalábbis amíg elfogadod a szerepedet benne – és aktívan dolgozol a jövődön. A veszteséget kísérő reziliencia és az az érzés, hogy tudod kontrollálni az életedet kéz a kézben jár. Azok, akik a gyorsan talpra állnak és a leghamarabb felépülnek, nem ostorozzák magukat a házasság felbomlásában játszott szerepük miatt. Még ha az egyetlen dolog, amit kontrollálni tudtál az az a döntés is volt, hogy sokáig dolgoztál a házasságodon. Fókuszálj erre. Ez megmutatja, hogy tudsz a céljaidért küzdeni. Ha a házasságod kiszívta minden erődet, a válás egy lehetőség lehet arra, hogy visszaszerezd azt. A te kezedben van a döntés.

3 A számvetést ne téveszd össze a lezárással.

Bár nagy lehet a kísértés arra, hogy minél gyorsabban lezáruljon a jogi procedúra és végre úgy érezd, hogy pont került ennek az ügynek a végére, egy váláson túllenni időbe telik és nem igazán az számít, hogy milyen gyorsan sikerül megoldani a jogi dolgokat. Forrest Mosten, a Los Angeles-i ügyvéd, mediátor és író szavaival élve: „A válásnak öt szintje van: szexuális, fizikai, érzelmi, anyagi és jogi. Lehetsz egyszerre jogi értelemben elvált, ugyanakkor érzelmileg még mindig teljesen érintett.” Emlékezz rá, hogy térre van szükséged ahhoz, hogy a válásod minden egyes elemével meg tudj birkózni.

4 Legyen megküzdési stratégiád a nehezebb pillanatokra.

A szakítás és a válás az egész életedet felforgathatja. Egy „megküzdési készlet” segíthet a viharban. Gondolkodj proaktívan a lehetséges kiváltó ingerekről és dolgozz ki tervet a kezelésükre. Ha tartasz a magányosságtól, kérj meg egy barátot, hogy legyen elérhető arra az esetre, ha támogatásra lenne szükséged. Ha attól félsz, hogy nehéz érzésekkel kell megbirkóznod, készíts egy listát az egészséges válaszokról. Ha a gyerekekkel kapcsolatos feladatok nagyobb részt rád maradnak, keress olyan barátokat, akikre egy-egy estére ráhagyhatod a gyerekeket vagy akik besegítenek a főzésben.

5 Az empátiát válaszd, ne a haragot.

A legtöbb ember dühöt érez a válás egy pontján. A harag kis adagokban energiatöltetet vagy erőt jelenthet, hosszú távon azonban megfoszt a boldogságtól és rombolja az egészséget. Ezenkívül hozzáláncol a múlthoz, ami tönkreteheti az új kapcsolatokat. Ahhoz, hogy továbblépj a dühön, kapcsolatba kell kerülnöd a haragod alatt meghúzódó fájdalommal. Nem az a célod, hogy bosszút állj a volt házastársadon, hanem hogy olyan életet alakíts ki magadnak, ami téged boldoggá tesz.

6 Az összehasonlítás elrabolja az örömöt – próbálj inkább a saját élményeidre koncentrálni.

Bár sok a válás, nincs két egyforma. A saját helyzetedre fókuszálj és kerüld a másokkal való összehasonlítást. Mások élményei kevésbé befolyásolják a te jövődet. A házasságodnak vége lett és ez most az új életed. El kell döntened, hogy melyik utat választod.

7 Találd meg azokat a pillanatokat, amikor a napos oldal felé tekintesz.

Az élet során minden átmeneti időszakban vannak jobb pillanatok, még válás esetén is. Stresszes vagy nehéz időszakokban fontos felismerni és aktívan keresni a jó pillanatokat. Ha vannak gyerekeid, akkor szervezz velük olyan programokat, amik feltöltenek. Ha szeretsz a szabadban lenni, menj el túrázni. A pozitív érzelmekre szükség van és pufferként szolgálnak a nehéz időszakokban. Kutatások bizonyítják, hogy segítenek a másokhoz való kapcsolódásban, a kreatívabb problémamegoldásban és a stressz csökkentésében. Amikor jól érzed maga, még ha csak rövid időre is, csökken a negatív élmények hatása és az egész napodat pozitívabb színben láthatod.


Forrás: Wendy Paris: Happily ever, after we split (https://www.nytimes.com/2012/06/03/fashion/happily-ever-after-divorce.html)
Fordította: Gondola Nóra